Kas pruunid kanamunad on tervislikumad, kui valged?

Mõned inimesed eelistavad valgeid kanamune, kuna nad näevad välja puhtamad, teised aga ostavad ainult pruune mune, kuna need näivad kuidagi naturaalsemad välja. Tegelikkuses on valgete ja pruunide munade vahe tühine.

USDA (Ameerika Ühendriikide põllumajandusministeeriumi) andmetel ei esine valgete ja pruunide munade toitainete sisalduses erinevusi. Tegelikult on kanamunade toitainete sisalduse erinevus täiesti tühine ja seda olenemata värvist (valge või pruun), klassist (AA, A või B) või nende kasvatamise tingimustest (õrrekanad, vabapidamine või suures farmis).

Lihtsalt öeldes muna on muna ja maitseb nagu muna olenemata koore värvusest.

Mis määrab munakoore värvi?

Valged munad ei ole pleegitatud, vastupidiselt populaarsele Interneti-veendumusele. Munakoore värv sõltub hoopis sellest, milline kana selle muneb ja munakoore värv vastab kana kõrvanibu värvile. Jah, kanadel on kõrvad ja kana kõrvanibu värvus ei põhine kana sulgede värvil, vaid on määratud geneetiliselt, nagu ka inimese nahatoon.

Kumb mitseb paremini?

Pruunide ja valgete munade maitse on samuti võrreldav. Tarbijate aruannete eksperdid viisid läbi uuringu, kus nad võrdlesid pimetestis pruunide ja valgete munade maitset – ja nad maitsesid põhimõtteliselt samamoodi.

Miks aga on pruunid munad kallimad kui valged? See ei ole seotud munade kvaliteedist vaid kanade tõust. Vastavalt ajakirjale “Cooking Light” on pruunid munad tavaliselt 25 protsenti kallimad, sest pruune mune munevad kanad on tihtipeale suuremat kasvu ja seega on neid kallim üleval pidada. Kuid see asjaolu ei muuda mune erilisemaks, see muudab kanamunad lihtsalt kallimaks.

Millist siis ikkagi valida?

Parim munakoore värvus on seega selline, mis värvi sa ise eelistad. Olgu see siis valge, pruun või sinine, sest tegelikult pole munakoore värvus mis loeb, vaid sisu.

Tõlgitud siit artiklist

Tervislik toitumine = söömishäire?

Toit on meie igapäevane elu osa ning kui me ei oska enda eest igapäevaselt hoolitseda, siis kes seda teeb? Kõik head toidud pole ebatervislikud ja kui sa oskad endale süüa teha asju, mis sulle päriselt ka meeldivad, on elu palju rõõmsam ja rõõmus olemine on väga tervislik.

Ja kui sul kuidagi söögitegemine välja ei tule, siis Dineest võib olla tõesti palju abi.

 

Teatud olukorras võib tervislikuse tagaajamine muutuda söömishäireks. Kirjutan täna millestki, mille puhul ma ei teadnud, et see võib olla probleem.

Võibolla oled sina kunagi lugenud, mis tähendab ortoreksia, kuid mina ei olnud kuni eelmise nädalani sellest kuulnud. Juhuslikult jutuks tulnud teema jäi mind kummitama ning otsustasin selle kohta põhjalikumalt lugeda. Leidsin internetist antud teema kohta sellise definitsiooni: “Ortoreksia ehk orthorexia nervosa on selle ajastu söömishäire, mis tekib siis, kui inimene võtab kinnisideeks parandada oma tervist teatud sööke valides, mis võib lõppeda alatoitumise ja isegi surmaga.”

Minu vanaema ütleks selle peale kindlasti “See inimene pole nälga näinud” – see on tõsi, sest tänapäeva euroopaliku kultuuri inimesed seisavad iga päev nii mitmete valikute ja infokülluse ees, et paljud meist loobuvad üldse midagi valimast.

Sealt algabki probleem, kui soovist tervislikult toituda saab mure, et kõik poes müüdav on mingilgi moel ebatervislik ning lõpuks jäetakse üldse söömata. Usun, et isegi kui sa isiklikult sellega kokku pole puutunud, tead kindlasti kedagi, kes loeb poes igat silti kalorite ja E-ainete kohta enne, kui üldse midagi ostab ja võibolla jätab ka ostmata.

Võibolla oled isegi üks nendest?

 

Liiga palju valikuid

Tegin keskkoolis ka uurimistööd stressi kohta ning pidin seetõttu lugema lõputuid materjale selle kohta, kui palju erinevaid tervisehäireid tekitab liigne stress. Seega minu arvamus sellest on, et tarbida kõike mõõdukalt ja mitte teha söömisest ja söögivalikutest nii suurt stressiallikat.

Rangan Chatterjee, kes on arst ja kirjutanud mõningaid raamatuid terviseteemadel kirjeldab ühes intervjuus olukorda, kus tema juurde tuleb tihti patsiente, kes räägivad pikalt oma ülitervislikust dieedist, kuid kui ta uurib nende füüsilise aktiivsuse, unekvaliteedi või stressi kohta, tuleb tihti välja, et nad ei tee mitte mingit sporti, nad ei suuda magada või nende probleemid on neil üle pea kasvanud.

Te võite isegi oletada, millest nende terviseprobleemid võivad tulla. Chatterjee arvates seisneb tervislikkus pigem balansis. Tähtis on siiski see, et sa ise oleksid õnnelik ning väike patustamine toiduvalikutes pole tihti nii hull, kui pidevalt ülemuretsemises sellepärast, mida endale suhu paned.

 

Ma ei propageeri ebatervislike toitumisvalikuid, vaid seda, et sööge mõõdukalt ja õppige süüa tegema. Toit on meie igapäevane elu osa ning kui me ei oska enda eest igapäevaselt hoolitseda, siis kes seda teeb?

Viimasele küsimusele oskad ilmselt ise vastata.

 

Olge rõõmsad,

Irmeli Kokmann

turunduse assistent

Kui palju on väärt minu aeg?

Kuidas perega rohkem koos aega veeta?

Saime ühelt armsalt kliendilt väga liigutava tagasiside. Nimelt tõi pereisa välja, et tänu Dinee toidupakile on tema pere hakanud õhtuti rohkem aega koos veetma ning ühiselt süüa valmistama. Lihtsad retseptid ja mõõdetud kogused on muutnud kogu nende pere arvamust sellest, et kokkamine on keeruline ja aeganõudev tegevus. Need sõnad on tõesti inspireerivad ja mõtlesime oma arvamust sinuga sel teemal jagada.

Väärtus, mida Dinee pakub

Nii Eestis, kui mujal maailmas on valmistoidu tellimine muutunud üha populaarsemaks. Valmistoidu tellimine on põhjendatud kiirest elutempost. Pikad tööpäevad ja veel pikemad koju sõitmise teekonnad ei jäta aega ega tahtmist poeskäimiseks. Seisame igal õhtul ka silmitsi küsimusega Mida õhtul süüa teha? Peale selle on vaja välja mõelda, mida sul täpselt selle tegemiseks vaja osta on – seega on valmistoidu tellimine üsna tavaline lahendus.

 

 

Dinee aitab lahendada ajakulu probleemi. Sina keskendu kõige tähtsamale – oma lähedastele. Selle asemel, et osta toit juba valmiskujul, soovitame sul säästa pigem aega poeskäigu ning ideede otsimise pealt ja anname parema võimaluse peredel õhtusööki valmistada kõigi pereliikmetega koos. Ühine toidu valmistamine on lastele kindlasti õpetlik ja mõnus igapäevane ühistegevus, mida iga pere võiks koos nautida.

 

Nutikate lahenduste võimalused

Mitmed toitumisspetsialistid on kinnitanud, et kui lapsi kaasata toiduvalmistamise juurde, söövad nad palju parema meelega toite, mida nad on ise aidanud valmistada. Tulevikus teevad nad suurema tõenäosusega toiduvalikul tervislikumaid otsuseid. Tihti tehakse ju ka otsus süüa õhtuks kiirtoitu põhjusel, et puuduvad lihtsalt oskused ise midagi tervislikku valmistada. Dinee toidu kastis on portsjonitesse mõõdetud toiduained, kaasas piltidega varustatud samm-sammulise õpetusega retseptid. Portsjonitesse pakendatud toiduained on nutikas lahendus, mis pakub tervislikke valikuid, mille juures maitsvad õhtusöögid on garanteeritud. Sööma peame nagunii ja iga päev, muuda see enda kasuks ja veeda vajalikke toiminguid tehes kvaliteetaega laste ja/või kaasaga. See on kingitus lähedastele, kus saate koos aega veeta.

 

Dinee teenus on kallis?

Meie siiski nii ei arva. Siin on sulle 4 põhjust, miks Dinee teenuse kasutamine aitab sul oma raha paremini säästa.

Väldid emotsionaalseid oste

Tühja kõhuga kipuvad inimesed tegema emotsionaalseid oste, asetades toidukorvi asju, mida tegelikult vaja ei ole ning seetõttu kulub ka oluliselt rohkem raha. Kui poodi sisenedes puudub plaan, mida õhtuks süüa teha, on ka toidukorv igasuguseid erinevaid asju täis lootes, et sellest midagi ikka kokku tuleb. Tõenäoliselt maksab ka toidukorv oluliselt rohkem planeeritust ning mitmed toiduained jäävad kasutamata.  Ka aega kulub oluliselt rohkem (toidukorvi kokkupanemine ja järjekorras seismine).

Üleliigsed toiduained ei jää vedelema

 Tahad proovida uut ja huvitavat retsepti. Ostad vajalikud toiduained kokku: erinevad maitseained, võibolla mõned eksootilisemad kastmed kuivained jne, kuid üldjuhul pole erinevad tooteid müügil kogustes 2 või 4 inimese kohta. Ikka on asju, mis jäävad üle ning kogunevad kappidesse või külmikusse ülearusteks tekitades enamasti segadust ning ruumipuudust. Meie retseptid on kalkuleeritud portsjonitena ning saadab toorained vaid selleks toidukorraks ettenähtud kogusena. Kõik tooraine kasutatakse ära.

Võimalus, et kokkamine läheb untsu on minimaalne

 Isegi kui kokkamine pole sinu tugevaim külg, või kui tahad oma lähedasi üllatada õhtusöögiga, mida sa pole kunagi proovinud valmistada, aitab kindlasti kaasa see, et kõik kogused on sinu jaoks juba valmis kaalutud ning sinu ülesanne on need vaid vajadusel tükeldada ning pannile/ahju panna.

Mitmekülgne toitumine on meiega odavam

 Kui sinu eesmärk on muuta oma igapäevamenüü mitmekülgsemaks, on Dinee retseptid hea võimalus. Meie retseptid on koostatud eesmärgiga pakkuda mitmekülgseid toite, mida saad endale ning oma perele kõige värskemal kujul serveerida. Retseptid on koostatud selleks, et kokkamine oleks põnev ja lihtne kõigi jaoks.

 
 

 

 

Tahaks midagi näksida?

Toome sinuni 5 kõige rohelisemat suupistet, mida võid õhtul täie rahuga teleri ees krõmpsutada.

  1. Kurk on üks meie tavalisemaid köögivilju ja enamik inimesi seda ka sööb sisaldades kõigest 10,3 Kcal. Kurk sisaldab kasulikke toitaineid – rikkalikult A-, B- ja C-vitamiini. Mahlapressiga saad kurgist, spinatist ja porgandist tõeliselt tervisliku kokteili. Lisaks on kurgis rikkalikult kaaliumi, mis mõjub positiivselt südamele ja veresoontele.
  2. Varsseller on üks madalaima kalorisisaldusega toiduaineid.Ühes sellerivarres on ca 2 kilokalorit, see on praktiliselt rasvavaba ning seetõttu ideaalne snäkk. Varsselleris on palju antioksüdante. Selles leidub C-vitamiini, kaaliumit ja rauda.
  3. Kodumaine supertoit kapsas sisaldab väga palju väärtuslikku – rida vitamiine, mitmeid mineraalaineid, kõvasti kiudaineid, märkimisväärselt bioaktiivseid ühendeid ja palju muud kasulikku.
  4. Brokoli sisaldab palju vitamiine ja mineraale, kuid kõige silmapaistvamaks võib pidada selle tumerohelise köögivilja C-vitamiini sisaldust. Näiteks 100 grammis brokolis on tervelt 89,2mg C-vitamiini. Kui seda võrrelda näiteks sidruniga, millel on 100 grammis 53mg C- vitamiini. 100 grammis brokolis on Sinu päevane C-vitamiini kogus! Lisaks sisaldab spargelkapsas ka D-vitamiini, kaltsiumi ja K-vitamiini, mis on kasulik tervetele luudele.
  5. Rooskapsas – kapsaste kuninganna, sisaldub rohkem valke kui enamikus aedviljades, parasjagu rauda ja A-vitamiini. Peale raua on piisavalt ka teisi mineraalaineid, eeskätt kaaliumi.

Dinee menüü lehelt leiatavad tooted sisaldavad samuti mitmekülgseks toitumiseks vajalikku.

Head krõmpsutamist!

 

 

 

 

Teistsugune sünnipäev Dinee abiga?

Jah, see on võimalik. Sünnipäeva ei pea pidama alati restoranis või baaris küll, aga võivad seal lõppeda.

Dinee meeskond pakub teistsugust võimalust pidada sünnipäev koos sõprade ja lähedastega täitsa enda köögis. Komplekteeri ise menüü lehelt meeldivad toidud või küsi Dinee eripakkumist. Koos leiame sobivad toidud, koostame menüükaardid ning vajamineva tooraine toimetab kuller juba otse sinu koju.

Pane külalised enda heaks tööle!

 

 

 

 

Sport ja tervislik toitumine

Aktiivselt spordiga tegeleva inimese energiavajadus on suurem

Tervislik toitumine ei tähenda, et pead loobuma toitudest, mis sulle maitsevad. Sageli räägitakse, et on olemas tervislikud ja ebatervislikud toidud. Tegelikult toite niiviisi jagada ei saa, sest kõikides toitudes on organismile vajalikke toitaineid. Võti on selles, milliseid toite süüa suuremas, milliseid väiksemas koguses, mida sagedamini ja mida harvemini. Toite, milles on palju küllastunud rasvhappeid, soola ja/või suhkrut, tuleks tarvitada tagasihoidlikult.

Ka burger võib olla tervislik. Näiteks punane peakapsas sisaldab 2 korda rohkem C-vitamiini ja koguni 10 korda rohkem A-vitamiini kui valge peakapsas. Samuti leidub punases kapsas rohkem nii rauda kui karotenoide. Bataat täidab kõhtu, on vitamiinidest pungil ja sisaldab kiudaineid, mis hoiavad seedimise korras.

Energiavajadus sõltub vanusest, soost, füüsilisest aktiivsusest, samuti organismi ainevahetuse iseärasusest. Laps vajab vähem toitu kui täiskasvanu, kuid teismeealine poiss võib vajada emast oluliselt rohkem energiat. Aktiivselt spordiga tegeleva inimese energiavajadus on suurem.

Näiteks ujuja Kregor Zirk kasutab Eestis viibides tervislikuks toitumiseks mugavat Dinee.eu teenust.

Kregor miks selline valik?

Valem on lihtne: söö nii palju, kui su organism vajab ja ära kulutab” – Kregor Zirk

Esiteks sportlane vastutab 100% selle eest mida ta endale suhu pistab (kui dopingukontroll küsimusi esitab, siis seal vabandused ei loe, et keegi tegi vms.) ja teiseks mulle lihtsalt meeldib süüa valmistada, pidevalt hotellides elades mul sellist võimalust pole. Seni valmistasin ma kodus viibides hommikusöögid ja vahepalad ise, tänu Dineele nüüd ka õhtusöögid. Dinee toidukorv vahetub pidevalt ja nii on toitumine mitmekülgne. Ise valmistamine annab lisaväärtust lähedastega koos kokkamisest, muidu oleme kõik erinevates tubades ja näoga ekraanis.

Igapäevaselt mina kaloraaži ei jälgi, aga võistlusperioodil vähendan toidukogust ja väldin raskesti seeditavaid toiduaineid.

Vaata, kui suur on sinu organismi energiavajadus.

Vaheldusrikas toitumine

Mitmekesisus kindlustab selle, et organism saab toidust kätte kõik vajalikud ained. Menüü peab sisaldama toite erinevatest toidugruppidest, kuid varieerida tuleb ka ühe toidugrupi piires. Näiteks erinevad puu- ja köögiviljad sisaldavad erinevaid ja eri koguses vitamiine ja mineraalaineid.

Toitumine võib jääda ühekülgseks seetõttu, et inimene on teadlikult valinud osasid toite mitte süüa või need talle ei maitse. Sel juhul tuleb hoolikalt jälgida, et vajalikud toitained saaks teistest toitudest siiski kätte. Teine ühekülgse toitumise põhjus on rutiin ja harjumused. Aeg-ajalt tuleks toidusedel üle vaadata, et kogu aeg samu toite süües ei jääks toitumine ühekülgseks. Toidus leidub ka saasteaineid (nt raskemetallid) ja lisaaineid (nt säilitusained, toiduvärvid). Eraldi võttes on kogused normi piires, kuid süües pidevalt samu asju võib neid saada üle ohutu normi.

Kasutatud materjalid: www.dinee.eu, www.toitumine.ee