Tervislik toitumine = söömishäire?

Toit on meie igapäevane elu osa ning kui me ei oska enda eest igapäevaselt hoolitseda, siis kes seda teeb? Kõik head toidud pole ebatervislikud ja kui sa oskad endale süüa teha asju, mis sulle päriselt ka meeldivad, on elu palju rõõmsam ja rõõmus olemine on väga tervislik.

Ja kui sul kuidagi söögitegemine välja ei tule, siis Dineest võib olla tõesti palju abi.

 

Teatud olukorras võib tervislikuse tagaajamine muutuda söömishäireks. Kirjutan täna millestki, mille puhul ma ei teadnud, et see võib olla probleem.

Võibolla oled sina kunagi lugenud, mis tähendab ortoreksia, kuid mina ei olnud kuni eelmise nädalani sellest kuulnud. Juhuslikult jutuks tulnud teema jäi mind kummitama ning otsustasin selle kohta põhjalikumalt lugeda. Leidsin internetist antud teema kohta sellise definitsiooni: “Ortoreksia ehk orthorexia nervosa on selle ajastu söömishäire, mis tekib siis, kui inimene võtab kinnisideeks parandada oma tervist teatud sööke valides, mis võib lõppeda alatoitumise ja isegi surmaga.”

Minu vanaema ütleks selle peale kindlasti “See inimene pole nälga näinud” – see on tõsi, sest tänapäeva euroopaliku kultuuri inimesed seisavad iga päev nii mitmete valikute ja infokülluse ees, et paljud meist loobuvad üldse midagi valimast.

Sealt algabki probleem, kui soovist tervislikult toituda saab mure, et kõik poes müüdav on mingilgi moel ebatervislik ning lõpuks jäetakse üldse söömata. Usun, et isegi kui sa isiklikult sellega kokku pole puutunud, tead kindlasti kedagi, kes loeb poes igat silti kalorite ja E-ainete kohta enne, kui üldse midagi ostab ja võibolla jätab ka ostmata.

Võibolla oled isegi üks nendest?

 

Liiga palju valikuid

Tegin keskkoolis ka uurimistööd stressi kohta ning pidin seetõttu lugema lõputuid materjale selle kohta, kui palju erinevaid tervisehäireid tekitab liigne stress. Seega minu arvamus sellest on, et tarbida kõike mõõdukalt ja mitte teha söömisest ja söögivalikutest nii suurt stressiallikat.

Rangan Chatterjee, kes on arst ja kirjutanud mõningaid raamatuid terviseteemadel kirjeldab ühes intervjuus olukorda, kus tema juurde tuleb tihti patsiente, kes räägivad pikalt oma ülitervislikust dieedist, kuid kui ta uurib nende füüsilise aktiivsuse, unekvaliteedi või stressi kohta, tuleb tihti välja, et nad ei tee mitte mingit sporti, nad ei suuda magada või nende probleemid on neil üle pea kasvanud.

Te võite isegi oletada, millest nende terviseprobleemid võivad tulla. Chatterjee arvates seisneb tervislikkus pigem balansis. Tähtis on siiski see, et sa ise oleksid õnnelik ning väike patustamine toiduvalikutes pole tihti nii hull, kui pidevalt ülemuretsemises sellepärast, mida endale suhu paned.

 

Ma ei propageeri ebatervislike toitumisvalikuid, vaid seda, et sööge mõõdukalt ja õppige süüa tegema. Toit on meie igapäevane elu osa ning kui me ei oska enda eest igapäevaselt hoolitseda, siis kes seda teeb?

Viimasele küsimusele oskad ilmselt ise vastata.

 

Olge rõõmsad,

Irmeli Kokmann

turunduse assistent