Sport ja tervislik toitumine

Aktiivselt spordiga tegeleva inimese energiavajadus on suurem

Tervislik toitumine ei tähenda, et pead loobuma toitudest, mis sulle maitsevad. Sageli räägitakse, et on olemas tervislikud ja ebatervislikud toidud. Tegelikult toite niiviisi jagada ei saa, sest kõikides toitudes on organismile vajalikke toitaineid. Võti on selles, milliseid toite süüa suuremas, milliseid väiksemas koguses, mida sagedamini ja mida harvemini. Toite, milles on palju küllastunud rasvhappeid, soola ja/või suhkrut, tuleks tarvitada tagasihoidlikult.

Ka burger võib olla tervislik. Näiteks punane peakapsas sisaldab 2 korda rohkem C-vitamiini ja koguni 10 korda rohkem A-vitamiini kui valge peakapsas. Samuti leidub punases kapsas rohkem nii rauda kui karotenoide. Bataat täidab kõhtu, on vitamiinidest pungil ja sisaldab kiudaineid, mis hoiavad seedimise korras.

Energiavajadus sõltub vanusest, soost, füüsilisest aktiivsusest, samuti organismi ainevahetuse iseärasusest. Laps vajab vähem toitu kui täiskasvanu, kuid teismeealine poiss võib vajada emast oluliselt rohkem energiat. Aktiivselt spordiga tegeleva inimese energiavajadus on suurem.

Näiteks ujuja Kregor Zirk kasutab Eestis viibides tervislikuks toitumiseks mugavat Dinee.eu teenust.

Kregor miks selline valik?

Valem on lihtne: söö nii palju, kui su organism vajab ja ära kulutab” – Kregor Zirk

Esiteks sportlane vastutab 100% selle eest mida ta endale suhu pistab (kui dopingukontroll küsimusi esitab, siis seal vabandused ei loe, et keegi tegi vms.) ja teiseks mulle lihtsalt meeldib süüa valmistada, pidevalt hotellides elades mul sellist võimalust pole. Seni valmistasin ma kodus viibides hommikusöögid ja vahepalad ise, tänu Dineele nüüd ka õhtusöögid. Dinee toidukorv vahetub pidevalt ja nii on toitumine mitmekülgne. Ise valmistamine annab lisaväärtust lähedastega koos kokkamisest, muidu oleme kõik erinevates tubades ja näoga ekraanis.

Igapäevaselt mina kaloraaži ei jälgi, aga võistlusperioodil vähendan toidukogust ja väldin raskesti seeditavaid toiduaineid.

Vaata, kui suur on sinu organismi energiavajadus.

Vaheldusrikas toitumine

Mitmekesisus kindlustab selle, et organism saab toidust kätte kõik vajalikud ained. Menüü peab sisaldama toite erinevatest toidugruppidest, kuid varieerida tuleb ka ühe toidugrupi piires. Näiteks erinevad puu- ja köögiviljad sisaldavad erinevaid ja eri koguses vitamiine ja mineraalaineid.

Toitumine võib jääda ühekülgseks seetõttu, et inimene on teadlikult valinud osasid toite mitte süüa või need talle ei maitse. Sel juhul tuleb hoolikalt jälgida, et vajalikud toitained saaks teistest toitudest siiski kätte. Teine ühekülgse toitumise põhjus on rutiin ja harjumused. Aeg-ajalt tuleks toidusedel üle vaadata, et kogu aeg samu toite süües ei jääks toitumine ühekülgseks. Toidus leidub ka saasteaineid (nt raskemetallid) ja lisaaineid (nt säilitusained, toiduvärvid). Eraldi võttes on kogused normi piires, kuid süües pidevalt samu asju võib neid saada üle ohutu normi.

Kasutatud materjalid: www.dinee.eu, www.toitumine.ee