Kas pruunid kanamunad on tervislikumad, kui valged?

Mõned inimesed eelistavad valgeid kanamune, kuna nad näevad välja puhtamad, teised aga ostavad ainult pruune mune, kuna need näivad kuidagi naturaalsemad välja. Tegelikkuses on valgete ja pruunide munade vahe tühine.

USDA (Ameerika Ühendriikide põllumajandusministeeriumi) andmetel ei esine valgete ja pruunide munade toitainete sisalduses erinevusi. Tegelikult on kanamunade toitainete sisalduse erinevus täiesti tühine ja seda olenemata värvist (valge või pruun), klassist (AA, A või B) või nende kasvatamise tingimustest (õrrekanad, vabapidamine või suures farmis).

Lihtsalt öeldes muna on muna ja maitseb nagu muna olenemata koore värvusest.

Mis määrab munakoore värvi?

Valged munad ei ole pleegitatud, vastupidiselt populaarsele Interneti-veendumusele. Munakoore värv sõltub hoopis sellest, milline kana selle muneb ja munakoore värv vastab kana kõrvanibu värvile. Jah, kanadel on kõrvad ja kana kõrvanibu värvus ei põhine kana sulgede värvil, vaid on määratud geneetiliselt, nagu ka inimese nahatoon.

Kumb mitseb paremini?

Pruunide ja valgete munade maitse on samuti võrreldav. Tarbijate aruannete eksperdid viisid läbi uuringu, kus nad võrdlesid pimetestis pruunide ja valgete munade maitset – ja nad maitsesid põhimõtteliselt samamoodi.

Miks aga on pruunid munad kallimad kui valged? See ei ole seotud munade kvaliteedist vaid kanade tõust. Vastavalt ajakirjale “Cooking Light” on pruunid munad tavaliselt 25 protsenti kallimad, sest pruune mune munevad kanad on tihtipeale suuremat kasvu ja seega on neid kallim üleval pidada. Kuid see asjaolu ei muuda mune erilisemaks, see muudab kanamunad lihtsalt kallimaks.

Millist siis ikkagi valida?

Parim munakoore värvus on seega selline, mis värvi sa ise eelistad. Olgu see siis valge, pruun või sinine, sest tegelikult pole munakoore värvus mis loeb, vaid sisu.

Tõlgitud siit artiklist